De Kroatische keuken is een mengeling van de lekkerste recepten uit de Oostenrijkse, Turkse en Italiaanse keuken – aldus de gids die me rondleidde tijdens mijn stedentrip Split. Je komt er dan ook van alles tegen: van pršut (prosciutto) en olijven als voorgerecht tot strudel als dessert. Heb je ook een citytrip op de planning staan en wil je lekker eten in Split? Dan vind je in deze blogpost een voorproefje van het lekkers dat ik at en dronk – inclusief de adresjes waar je dat alles kunt vinden.
- Download hier gratis mijn top 10 bezienswaardigheden in en om Split
- Hier vind je tips over wat je kunt doen in Kroatië en hier reisgidsen over Kroatië
- Kijk hier voor adresjes om te overnachten in Kroatië
- Lees hier over de mogelijke routes naar Kroatië
- Hier verzamel ik de mooiste reizen naar Kroatië van verschillende reisorganisaties en actuele kortingen en gratis extra’s
Ook leuk: maak een fietstour door Split.
Koffie en ijsjes in Split
Laten we klein beginnen. Zo dicht bij Italië heb je in Kroatië aan goede koffie echt geen gebrek. Ook de inwoners van Split drinken graag een bakkie – ook als het midden op de dag erg warm is. Een mooie plek om koffie te drinken is natuurlijk de boulevard: Riva.

Maar mijn gids had nog een adresje achter de hand dat weliswaar wat lastiger te vinden is, maar wel veel minder toeristisch: Zalogajnica Dioclecijan. Je zit hier als het ware op de 1e verdieping boven Riva.

Voor de lekkerste gebakjes tipte hij O’š kolač en hij had gelijk: je weet gewoon niet wat je moet kiezen als je hier binnenkomt. Een enorme keuze aan gebak, met voor daarbij koffie, thee en sapjes.

Toen ik er was, waren de temperaturen er nog niet helemaal naar, maar je kunt in Split ook prima terecht voor schepijs van Italiaanse kwaliteit. Zelf kwam ik dus niet aan proeven toe, maar op een drukke feestdag waarvoor veel Kroaten naar het centrum waren gekomen, zag ik lange rijen staan bij Luka. Dat leek me een goed teken en mijn gids bevestigde dit. (De foto maakte ik vroeg op een regenachtige ochtend.)

Restaurant Zoi aan Riva
Dan is het nu tijd voor de grote trek. Als je graag een mooi uitzicht hebt tijdens het eten, kan ik je restaurant Zoi aanraden. De ingang bevindt zich aan Riva, maar er is ook een bovenverdieping met een balkon waar je tussen de palmbomen door uitkijkt over de boulevard en de zee.

Maar het uitzicht was niet het enige wat dit restaurant de moeite waard maakte. Ik at er een mediterrane salade met ontzettend lekkere fetakaas, tagliatelle met garnalen en een dessert dat bestond uit een bodem van witte chocola en knapperige koekjes, daarop citrus-vanillecrème en daaromheen merengue.

Visrestaurant Zrno Soli
Als je van vis houdt, is Zrno Soli bij de jachthaven het neusje van de zalm. Hier at ik (terwijl ik alweer mooi kon uitkijken op Split) een voorgerecht met tonijnpate, tonijntartaar, gemarineerde sardientjes, octopussalade en een salade van bietjes en selderij; daarna bouillabaisse en als hoofdgerecht tilapiafilet met groentejulienne en snijbiet. Het dessert was een vanillemousse met bosvruchten.

Meer Kroatisch eten proeven in Split
Ik was best een groot deel van mijn stedentrip Split buiten de stad uitstapjes aan het maken. Dit waren dan ook mijn adresjes om lekker te eten in Split. Wil je echt uitgebreid Kroatisch eten in Split, dan is een culinaire excursie misschien een leuk idee.
Calebotta in Trogir
Ook tijdens uitstapjes vanuit Split hoef je zeker niet op een houtje te bijten. Zo at ik in Trogir bij Calebotta de Dalmatische specialiteit pašticada sa njokima (stoofvlees met gnocchi) en lavacake met een bolletje ijs.

Premijer bij Trilj
Als de inwoners van Split echt lekker willen eten, gaan ze zelf trouwens ook het liefst de stad uit – met een picknickmand of naar een authentiek Kroatisch restaurant op het platteland. Dat is goedkoper dan in het centrum en nog lekkerder ook, verzekerde een local me.
Als voorbeeld noemde hij restaurant Premijer bij Trilj. Als je toch de Romeinse resten bij Trilj komt bekijken, kun je er hier Romeinse recepten bij proeven. Maar ook voor streekgerechten en wijn uit Dalmatië ben je hier aan het goede adres. Liever alcoholvrij? Drink dan een Pipi – de plaatselijke Orangina uit de jaren 80 met een beetje een cult-status. Verder at ik hier:
- Libum (een Romeins gerecht) met 4 kazen
- Uštipci (gefrituurd brood dat ik in bolvorm al kende uit Servië), jonge kaas en pršut
- Salade van geroosterde wortel, Romeinse worst met kruiden, kikkerbilletjes (op 3 verschillende manieren klaargemaakt) en Dalmatische peka van kalfsvlees en aardappeltjes (gaar gestoofd in een berg gloeiende kolen)
- Strudel met een bolletje ijs

Konoba Kopačina op Brač
Als je net als ik een dag doorbrengt op het eiland Brač, kan ik je Konoba Kopačina aanraden. Je kijkt er uit over de heuvels van het eiland en ze zijn er gespecialiseerd in vleesgerechten van de plaatselijke schapensoort Pramenka. Ik at hier dan ook lamsvlees, met als voorgerecht weer zo’n schaal vol lekkere pršut, kaas, olijven en ingelegde uitjes.

Je ziet het: je kunt op veel plaatsen lekker eten in Kroatië. Eigenlijk kan ik maar één nadeel bedenken aan de restaurants in Split en omgeving waar ik ben geweest: er wordt nog vrij veel gerookt (op de terrassen maar ook wel binnen). Als dat de komende jaren minder wordt, is het helemaal genieten van de Kroatische keuken.
Had je mijn video over Split en omgeving al gezien?
Let op: tot 16 februari 2025 krijg je bij Fox Reizen flinke kortingen op rondreizen door Europa. Je vindt deze actie hier op de website van Fox Reizen.




Ik werd uitgenodigd om Split en omgeving te bezoeken voor Stralend Kroatië.
Deze blogpost kan affiliatelinks bevatten. Als jij via zo’n link iets koopt of boekt, krijg ik een kleine vergoeding. Dit gebeurt anoniem en kost jou niets extra’s. Samenwerkingen en affiliatelinks stellen mij in staat om deze website te onderhouden en jou van informatie te blijven voorzien. Meer hierover lees je in mijn disclaimer/privacyverklaring.